fb

blog drukarnia cyfrowa


Eko design - meble z palet
Dodane: 2017-02-09
J
eszcze niedawno nikt nie pomyślałby, że ekologia w domu, czy meble z recyklingu mogą być inspiracją. Zużyte palety wyrzucano na śmietnik, nie przykładając do nich specjalnie wagi. Traktowane były jak zwykłe, niepotrzebne śmieci. Drewniane podstawy spotkać można było co najwyżej w magazynie. Nikt nawet nie pomyślał, że z palety można stworzyć coś oryginalnego. Coś co może się podobać innym, wzbudzić zainteresowanie, a dodatkowo być praktycznym. Eko meble, a dokładniej meble z palet są obecnie prawdziwym hitem designerskim. Czasami najprostsze rozwiązania stają się tymi najlepszymi. Nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na szukanie odpowiedniego wyposażenia do domu. Może warto poszukać alternatyw i nie skupiać się na tym co drogie, ale na tym co proste i o wiele tańsze.

Kilka palet i dobry pomysł pozwolą na stworzenie oryginalnego mebla, który nada Twoim wnętrzom szyku i nowoczesności. Nie trzeba posiadać wielkich zdolności stolarskich. Wystarczy dobry pomysł, odrobina cierpliwości i zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Jak przygotować palety?

Na początku musimy sprawdzić czy nasze palety są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i czy aby na pewno są suche. Jeśli tak nie jest, palety najlepiej umieścić w przewiewnym pomieszczeniu, gdzie spokojnie będą mogły doschnąć. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie drewna, najlepiej używając do tego ostrej, twardej szczotki albo szorstkiej gąbki.

Gdy palety są już suche i czyste, można już przejść do polerowania i szlifowania wszystkich niedoskonałości. Można to wykonać ręcznie za pomocą papieru ściernego – jednak to zabiera więcej czasu i energii. Łatwiejszym sposobem jest użycie szlifierki. O palety trzeba zadbać, ponieważ użytkowanie ich w surowej formie może prowadzić do skaleczeń czy uszkodzeń materiałów, które na nie nałożymy.

Ostatni etap to impregnacja i malowanie. Możemy użyć do tego specjalnych lakierów, impregnujących farb do drewna czy bejc. Aktualny rynek daje nam wiele możliwości do wyboru. Trzeba rozpatrzeć też czy paleto-mebel będzie przeznaczony do pomieszczenia czy na zewnątrz. Zwrócenie na to uwagi pozwala wybrać odpowiedni środek impregnujący.

Jaki rozmiar wybrać?

Palety występują w kilku rozmiarach:

  • Europaleta – najbardziej popularna. Wymiary: 1200x800x144mm, waży ok 25kg. Najczęściej używany do solidnych i wytrzymałych konstrukcji. Inne popularne

  • Powiększona EUR 1200x1200x144mm

  • ½ EUR tzw. „półpaleta” 800x600x144mm


P
rzed rozpoczęciem pracy trzeba zastanowić się jaki mebel chcemy wykonać i obmyślić dobrą koncepcję zadaniową.

Co wykonamy z palet?

Jest wiele metod i ciekawych propozycji na stworzenie mebli z palet. Możliwości jest naprawdę dużo.

Jedną z najprostszych jest wykonanie stolika do salonu. Wystarczy dwie odpowiednio zabezpieczone i oszlifowane palety ułożyć jedna na drugiej. Do wykończenia stolika można założyć do kółka od spodu i proszę bardzo – stolik do kawy gotowy.

Palety można wykorzystać na mnóstwo innych sposobów. Można zbudować z nich wiele innych rodzajów mebli do salonu, podstawę pod materac do łóżka, regały itd. Z małych tzw. „pół palet” można wykonać fotele, leżaki, a także sofy ogrodowe. Wszystko można połączyć ze sobą odpowiednio dobranymi poduchami, które ozdobią surowy wygląd palet.

Meble z palet mogą służyć też jako element dekoracyjny do ogrodów, tarasów lub balkonów.